پروپوزال بررسی اندیکاسیون های جراحی در هرنیاسیون دیسک کمری

پروپوزال بررسی اندیکاسیون های جراحی  در هرنیاسیون دیسک کمری
رشته تحصیلی : علوم پزشکی

فرمت فایل : doc

تعداد صفحات : 11

حجم فایل (به کیلوبایت) : 94

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 25000 تومان

خرید و دانلود

پروپوزال بررسی اندیکاسیون های جراحی  در هرنیاسیون دیسک کمری

 

عنوان پایان نامه به انگلیسیThe  Survey of indications surgery in herniation disk of lumbar in 2009-2012 in Fatemi hospital of Ardabil

 

کلمات کلیدی:عمل جراحی لامکتومی ، احتباس ادراری ، دیسک کمری ، اسپوندیلوزیس ، نقایص عصبی ، هرنیاسیون دیسک کمری ، ترومای دیسک ، عوارض عمل جراحی ، عفونت بعد از هر عمل ، دژنراسیون اسکلت محوری ، سندرم Cauda equina (دم اسبی)

 

پرسش اصلی پژوهش :

 

کدام بیماران اندیکاسیون های لازم برای جراحی را دارند و در صورت عدم بهبود درمان موقتی، نیاز به جراحی ضرورت دارد ؟

 

بیان مسئله:

اسپوندیلوزیس مرحله ای است که کل اسکلت محوری را تحت تاثیر قرار می دهد و شامل مرحله ای از تغییرات دژنراتیو است که در سطح سلولی و بیو شیمیایی رخ می دهد . این مرحله در سن حدود 40 سالگی مشخص می شود که به طور مساوی در زن و مرد رخ می دهد . در مردان شیوع درد دیسک کمری در سن 50 سالگی افزایش و سپس کاهش می یابد . در زنان شیوع این درد حتی بعد از سن 50 افزایش می یابد (2) . بیشترین مراجعه بیماران به کلینیک ها را ناتوانی های فیزیکی ناشی از تغییرات دیسک کمری تشکیل می دهند . درمان شامل غیر جراحی از قبیل استراحت ، ورزش ، داروی ضد التهاب غیر استروئیدی و درمان جراحی شامل دردهای شدید و مقاوم به درمان ، ضعف حرکتی شدید ، ضعف نورولوژیک پیشرونده و سندرم [1]Cauda-equina «دم اسبی» است .  (1) جراحی بسته به نوع بیمار ، سن بیمار و بزرگی فتق دیسک ، لترال  و سانترال (مرکزی) بودن دیسک متفاوت خواهد بود ، اما در  اکثر بیماران با توجه به یکطرفه و لترال بودن دیسک، به صورت های لامکتومی پاریشال و Fenesteration بین مهره ای انجام می شود ، در این روش درمانی ، مدت اقامت در منزل بیماران کوتاه بوده ، غیر پایداری ستون فقرات جزئی بوده و امکان بازگشت بیمار به فعالیت فیزیکی اولیه قبل از بیماری بیشتر است .

 


 

[1] - سندرمی با احتباس ادراری، ضعف ادراری، درد پایدار ناحیه باتوک و کمر و بی حسی ناحیه پرینه ال