پروپوزال حمایت از شهود در فرآیند دادرسی قوانین کیفری ایران

پروپوزال حمایت از شهود در فرآیند دادرسی قوانین کیفری ایران پروپوزال حمایت از شهود در فرآیند دادرسی قوانین کیفری ایران

دسته : حقوق

فرمت فایل : word

حجم فایل : 97 KB

تعداد صفحات : 9

بازدیدها : 213

برچسبها : حمایت از شهود فرآیند دادرسی قوانین کیفری ایران دادرسی کیفری

مبلغ : 7500 تومان

خرید این فایل

دانلود پروپوزال پایان نامه بررسی حمایت از شهود در فرایند دادرسی با تاکید بر قانون آیین دادرسی کیفری

پروپوزال حمایت از شهود در فرایند دادرسی با تاکید بر قانون آیین دادرسی کیفری

شهادت از جمله احکام ادله مثبته یا نفی کننده وقوع جرم در حقوق کیفری ایران با توجه به مآخذ شرعی متقن و حقوقی استوار خود قابل شناسایی می باشد.

همانا از خصایص ممتاز شهادت این است که وصول به کشف جرم را متسهل می گرداند به صورتی که موجب کاهش آمار سیاه جرم گردیده و به اجرای عدالت کیفری دامن زده و با تخویف مجرمان بالقوه به وسیله تصور کشف جرایم ارتکابی احتمالی آتی و اجرای کیفر متعاقب با این شیوه اثباتی مستغنی ساز هدف پیشگیری عام بوده و متامن اجرای وظیفه مصرحه قوه قضاییه مبنی بر پیشگیری از جرایم در اصل 156 قانون اساسی خواهد بود. نیز این وسیله مثبته قطعا از اعوان متحقق شدن اهداف خاصه نظام کیفری می باشد به صورتی که ضرر و زیان منهی عنه شارع به جامعه را در حیطه ی گسترش آتی جرایم ارتکابی علی الخصوص توسط گروه های سازمان یافته مجرمانه کاسته و با سد طریق زیان حاصله از گسترش دایره ی جرایم ارتکابی سابق و تکامل آنها در آتی توسط این گروه ها به سبب شهادت می کاهد و چه بسا در نطفه خفه می کند و بدین طریق یاری رسان نظام عدالت کیفری میگردد.

بنابراین به سبب مفید بودن این نوع از ادله ناگزیر از حمایت از اشخاص حقیقی ادا کنندگان شهادت می باشیم. زیرا در مواردی به سبب ضعف مودیان شهادت و خوف از مرتکبان جرایم به دلیل احتمال مورد آزار و اذیت واقع گردیدن آتی خود و یا خانواده ی خویش انصراف از ادای شهادت می نمایند که می تواند ضرر کثیره ای را برای دستگاه عدالت کیفری به بار آورد. ...

فرضیه ها:

1-قوانین کیفری سابق در خصوص این موضوع فاقد تدابیر خاصه و مصرحه بوده و لذا این موضوع جایگاهی را نداشته است لکن قانون جدید آیین دادرسی کیفری جایگاهی نسبی را در این خصوص متقائل گردیده که البته جامع نمی باشد.

2-مواد قانونی جدید در این زمینه گر چه گامی نوین بوده است لکن فاقد جامعیت بوده و به سبب نواقص موجود توانایی استغنای اهداف خاصه از حمایت از شهود را ندارد و به نظر می رسد بازنگری و اصلاح مقررات موجود وضع قوانین در حوزه کیفری در حمایت از شهود لازم و ضروری است.

3-عدم جرم انگاری مستقیم و توجه صرف به بحث پیشگیرانه از نقاط ضعف می باشد. حمایت هر چه کامل تر و بهره گیری از قوانین و تجارب حقوقی کشورهایی که دارای سابقه در این خصوص بوده برای نیل به صورت کاملتر به اهداف مورد نظر از حمایت از شهود و کارایی بیشتر مواد قانونی.

اهداف پژوهش

بررسی جایگاه حمایت از شهود در فرایند دادرسی کیفری در قوانین کیفری ایران

اهداف جزیی

1-بررسی مهم ترین نقاط ضعف حقوق کیفری ایران در مورد حمایت از شهود

2-بررسی ساز و کار مناسب در جهت حمایت کامل تر از شهود

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید